rotate resize rss facebook2 cross angle-down
Newsletter
WCZYTYWANIE FORMULARZA...

Garnizon Huzarów

Zachowane i odrestaurowane obiekty zabytkowe stanowią namacalne dowody stuletniej  historii terenu, na którym zlokalizowany jest Garnizon. Ten zajmujący blisko 30 hektarów obszar w Gdańsku Wrzeszczu przez ponad wiek...  

Więcej »

 

Zachowane i odrestaurowane obiekty zabytkowe stanowią namacalne dowody stuletniej, tajemniczej historii terenu, na którym zlokalizowany jest Garnizon. Ten zajmujący blisko 30 hektarów w Gdańsku Wrzeszczu obszar przez ponad wiek okalał mur skrywający obiekty i tajemnice wojskowe. Pod koniec XIX wieku rozpoczęto tu realizację  pierwszych zabudowań koszarowych dla formacji 1 i 2 Pułku Huzarów Straży Przybocznej Cesarza Wilhelma II, zwanych też Czarnymi Huzarami. Kunszt dawnych architektów i budowniczych można podziwiać po dziś dzień w odrestaurowanych budynkach przy Alei Grunwaldzkiej i ul. Słowackiego.

Powołanie Traktatem Wersalskim Wolnego Miasta Gdańska znacząco wpłynęło na losy tego terenu. Zdemobilizowany Wolny Gdańsk rozstał się w roku 1925 z wojskowymi, a miejsce barwnych huzarów w koszarach zajęły jednostki Schutzpolizei (Policji Ochrony) Wolnego Miasta Gdańska, która w zmiennych kolejach historii funkcjonowała tu do zakończenia II Wojny Światowej.

Po 1945 teren został znacjonalizowany i przejęty przez Ludowe Wojsko Polskie stacjonujące w różnych formacjach przez ponad 50 lat. Pod koniec XX wieku podjęto decyzję o likwidacji jednostek wojskowych i garnizonu w Gdańsku Wrzeszczu oraz sprzedaży terenu. Tym samym obiekty goszczące niegdyś rodzinę cesarską, książąt, notabli i znaczące postaci Europy XX wieku przeszły do historii wojskowości i Miasta Gdańska.

Nowym właścicielem terenu w 2005 r. została Grupa Inwestycyjna Hossa SA, która uznając historyczne i tradycyjne znaczenie przejętego obszaru przygotowała koncepcję zagospodarowania terenu dla nowej wielofunkcyjnej dzielnicy pod nazwą GARNIZON.

W tworzeniu tej odważnej wizji urbanistycznej, dzięki której dotychczas niedostępne tereny zmieniają się w nowoczesną dzielnicę, wyraźnie widać dążenie do zachowania charakterystycznych, nawiązujących do byłego przeznaczenia, specyficznych cech i przedmiotów, które nadają projektowi GARNIZON niepowtarzalną atmosferę ciągłości tradycji z nowoczesnością.